33368521 - 32370931 اصفهان، خیابان شیخ بهایی، خیابان خلجا، بن بست سوم، پلاک 43، واحد 2
اصفهان
0913-4403180
تهران
021-77045654
فکس
031-32370932

انجام پروژه تسهیل جریان مواد در سیلوهای ذخیره سنگ آهن و میکسر مواد

در سال 1389 بدلیل چسبندگی مواد سنگ آهن در داخل سیلوهای ذخیره،پروژه ای تحقیقاتی برای رفع این مشکل تعریف گردید که شرکت مهندسی مهرتاک فولاد با ابداع یک محصول جدید تحت عنوان ضربه زن الکترومغناطیسی توانست راه حل خوبی برای این مشکل بیابد.

البته محصولات دیگری نیز برای ضربه زدن و ایجاد ویبره بروی بدنه سیلو وجود داشت ولیکن دونکته قابل توجه است ؛

اول اینکه ضربه زنهای بادی محدودیتهای مصرف هوای فشرده و نگهداری و تعمیرات سختی دارند و دوم اینکه ماهیت مخرب ضربه عمر تجهیز ضربه زن را بصورت چشم گیری پایین میآورد.

نکته حائز اهمیت اینکه ویبراتورها از طریق ایجاد نوسانهای سینوسی برای روانسازی جریان مواد مناسب است ولی در شرایطی که ماده چسبندگی دارد،ویبراتور نمیتواند باعث کنده شدن مواد چسبنده از لایه داخلی سیلو بشود.

بعنوان نتیجه پروژه تحقیقاتی،ابداع ضربه زن راه حل خوبی بود ولیکن مشکل بعدی بخاطر پایین بودن عمر خود تجهیز ضربه زن بود و دلیل آن ماهیت مخرب ضربه بود.ضرباتی که تجهیز ضربه زن بر بدنه وارد میکرد به اندازه همان پتکی بود که اپراتور به بدنه وارد میساخت.

ضربات زیاد تولید شده باعث شکستن و شل شدن قطعات و تجهیزات داخلی ضربه زن میشد و این موضوع مشکل بزرگی بود و تنها راه حل طراحی ضربه زن بگونه ای بود که هیچ گونه پیچ و مهره بازشونده و قطعه محاسبه نشده در آن وجود نداشته باشد.

شاید در نظر اول امکانپذیر نباشد ولیکن به لطف خداوند بزرگ و همت کارگروه طراحی نمونه موفقی از این نوع ضربه زن طراحی و ساخته شد و درآینده ای نزدیک بعد از ثبت اختراع محصول به بازار عرضه خواهد شد.